SINONIMI: Štok, Krški dvor, Tresternitz
- Vrsta objekta
Dvor - Stanje
Izginul - Datacija
pred 1551
- OE ZVKD
MARIBOR - EŠD
30706 - Naziv v RKD
Bresternica pri Mariboru – Bresterniški dvor
LOKACIJA:
Naselje: Bresternica
Del naselja/ledinsko ime/Naslov: Bresterniška ulica 29.
Občina: Maribor
Koordinate: 46,568532, 15,57683
Kataster: 7/16 k.o. Brestrnica
OMEMBE V VIRIH
Prva omemba: 1551 (Curk, 1968, str. 96)
Druge omembe:
Dvor omenja Curk v svojem topografskem pregledu Maribora in okolice (Curk, 1968, str. 96), v registru pa stavbe ali njene lokacije v času pregleda (2020) ni bilo.
POSTOPEK IDENTIFIKACIJE LOKACIJE
Na območju Bresternice je stalo več dvorov in tako sem ob pregledu iskal tudi lokacijo Štoka. Curk žal točne lokacije ni zapisal, drugih uporabnih podatkov tudi nisem imel.
Zato sem iskal kakršnekoli namige na spletu in tokrat je pomagala sreča. Naletel sem na nepremičninski oglas, kjer je bila na prodaj stavba, ki smo jo iskali.
Prodaja-Parcela-Zazidljiva-Podravska-Maribor-Bresternica-1517-m2Nepremičninski oglas (DOM-US, 2020)
V oglasu je bilo navedeno, da se prodaja zazidljiva parcela z objektom za rušenje (DOM-US, 2020, str.2), iz fotografij v oglasu pa je bilo jasno vidno, da ne gre za običajno hišo.
Oznaka “objekt za rušenje” je pomenila resno ogroženost stavbe, zato sem o tem takoj obvestil Igorja Sapača, on pa je na OE ZVKD MB nemudoma poslal urgentno pobudo za vpis v register dediščine (Sapač, 2020). Na tem mestu se mu zahvaljujem, zahvala pa gre tudi ekipi OE ZVKD MB, ki je promptno reagirala in uredila vse potrebno, da je bil objekt vpisan v register.
OPIS OBJEKTA
Današnja stavba kaže baročne oblike, dodatno jo odlikuje strešni stolpič in izzidek, kar kaže na hišno kapelo.
Kot kaže stavba ni iz enega liva ampak je doživela nekaj prezidav. Najstarejši je verjetno njen zahodni del, ki utegne biti še iz 16. stoletja. Fasade so delno utilitarno predelane in prilagojene stanovanjski rabi.
RUŠENJE DVORA
Leta 2021 (datum ni znan) je investitor objekt porušil brez soglasja Zavoda za varstvo kulturne dediščine RS. To dejanje je onemogočilo vsaj osnovne izmere in dokumentiranje stavbe pred njenim uničenjem.
Zaradi tega brezvestnega dejanja smo za vedno izgubili še eno arhitekturo, onemogočene so ustrezne raziskave in je žalosten primer splošnega odnosa do dediščine. Hkrati je tudi primer, ko interes kapitala prevlada nad ohranjanjem dediščine.
Upamo lahko le, da bo država v prihodnje resneje obravnavala dediščino in poskrbela tudi za učinkovit pregon takšnih dejanj, da bo podobnih primerov čim manj. (subjektivno mnenje avtorja).
Avtor prispevka: Jure Smolinsky
Datum objave: 7.10.2021
VIRI:
CURK Jože (1968). Maribor II. (Urbanistično-gradbeno zgodovinski oris). Časopis za zgodovino in narodopisje, 39. Založba Obzorja. Maribor.
DOM-US (2020). Nepremičninski oglas PZ062. dostopano 6.5.2020 na https://mojikvadrati.com/si/nepremicnina/214609-prodaja-parcela-zazidljiva-podravska-maribor (oglas ni več dostopen)
SAPAČ Igor (2020). Zasebna elektronska komunikacija, 6.5.2020